Znáte Urban gardening?

zahrada

Kdy se stalo, že lidem ve městě začalo chybět zahradničení? Na to si již jen tak nikdo nevzpomene. Už od počátku měst, městské bytové výstavby, se našli lidé, kteří zde bydleli tak trochu z donucení a zahrádka jim více či méně chyběla. Proto v mnoha městech vznikl trend pod názvem urban gardening – pěstování potravin uprostřed města. Vznikly zde komunity, které nejprve tajně a po potvrzení úřadů i zcela veřejně oživují nevyužívané pozemky města, ploché střechy, balkony bytových domů a opuštěné zahrady.

I když jste se rozhodli pro život v hlavním městě naší republiky, ať již díky Vašemu zaměstnání či kulturnímu životu, nemusíte se trápit představou, že Vaše děti nepoznají život v domku se zahradou.

Proto jste asi jako většina obyvatel podlehli a koupili či pronajali bydlení v bytě, v panelovém či cihlovém domě i za cenu toho, že nebudete vlastníky zahrady. Ale to Vás již nyní nemusí trápit. Město Praha se zapojilo mezi řadu ostatních velkoměst (Londýn, New York, Melbourne), kterým není lhostejné žití v bytech, a rády by navrátily kus přírody do města. Tak aby se i naše děti mohli radovat z čerstvě vypěstované zeleniny, ovoce. Ano, zahradničení je krásná i užitečná práce, naučí je novým hodnotám. Najednou si uvědomí, že to co lze bez problémů koupit v obchodě má svojí cenu. Nemyslíme tím finanční, ale tu důležitou, tu která je nutná k životu. Začnou si všímat životního prostředí a jejich budoucnost bude příznivěji nakloněna k ekologii i k důležitým životním hodnotám.

Ale teď již k zmiňovanému projektu, o kterém se Vám chceme zmínit. Všichni lidé, kteří dosud nekoupili rodinný dům se zahradou či třeba chatu, chalupu na vesnici mají možnost vlastnit „kousek své půdy“ i ve velkoměstě. Ne na okraji města, ale přímo uprostřed Prahy v části Holešovic si již za pár stovek korun máte možnost koupit své malé políčko na pěstování své vlastní zeleniny, květin či ovoce. Díky provozovateli, který zajistil vhodnou plochu (dříve se tato činnost provozovalo tak trochu na černo), můžete zcela legálně přijít s dětmi nebo i sami a do vysloužilých nádob, do pytlů se zeminou si zasázet svá vlastní semínka. Přicházet pravidelně a vše okopávat, zalévat i hnojit, tak aby Vám vyrostly Vaše bio výpěstky.

Dle rozhovorů s lidmi účastnícími se této aktivity, je tato činnost nejen užitková, ale i kulturní. Mnoho lidí, kteří podlehli kouzlu opět se „hrabat v zemi“ sem nepřichází pouze pro to, aby získali co nejvíce výpěstků. Velká většina lidí si zde najde spřízněné duše, s lopatkou, motyčkou v ruce se zde navazují přátelství. Děti poznají, jak rostou ředkvičky, jak rajčata a kolik práce a péče je potřeba k údržbě zeleně. Za pár korun si zde koupíte vlastní záhon se zeminou, vodu na zalévání a zadarmo k tomu získáte i mnoho hezkých chvilek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>