Rozhodujete se mezi novým a starým domem?

Rádi byste bydleli ve vlastním domě? Stojí před vámi obtížné rozhodnutí – postavit nový dům, nebo raději zrekonstruovat starý? Hodně záleží na vašich finančních možnostech, ale také na tom, zda potřebujete bydlet rychle nebo můžete počkat. Jaká jsou pro a proti?

Starý dům s historií i zahradou

Rodinný dům

Rodinný dům

Možná, že jste zdědili starý dům, na který máte hezké vzpomínky.

Nestane se často, že dostanete možnost bydlet v domě, který má duši a něco pro vás znamená.

A i přesto, že žádný nezdědíte, můžete se rozhodnout pro koupi staré stavby, kterou zrekonstruujete. Zkuste se podívat na domy na prodej Praha. Dříve měli lidé mnohem větší domy i zahrady, takže se dá předpokládat, že ke starému domu bude patřit i pěkný kus pozemku.

Na zahradě budou pravděpodobně vzrostlé stromy, které zasadili před desítkami let. U staré zástavby také můžete očekávat dobrou občanskou vybavenost.

Připravte se na rekonstrukci

Pokud si zvolíte koupi staršího domu, musíte počítat i s rekonstrukcí. Někdy je potřeba jen menší rekonstrukce, většinou se u obnovy domu ale pěkně zapotíte.

Realitní rádce vás upozorní na základní věci, které si musíte pohlídat – rozvody, střecha, plíseň atd. V každém případě požádejte i profesionála z oboru stavebnictví, který vás ukáže spoustu detailů, kterých jste si jako laici vůbec nevšimli. Možná vás jeho postřehy od koupě odradí.

Moderní bydlení v novostavbě

Někteří z nás dávají přednost bydlení v novém a moderním domě. Proč ne? Pokud je stavba provedena kvalitně a odborně, měl by být technický stav na jedničku.

A kdyby náhodou se našel nějaký nedostatek, máte právo na reklamaci. Velkou výhodou novostavby je úspora nákladů za vytápění. Nové budovy jsou totiž stavěny z mnohem kvalitnějších materiálů, které mají lepší tepelně-izolační vlastnosti.

Nevýhodou jsou vysoké pořizovací náklady. Na druhou stranu se dost ušetří na energiích. Když dojde na prodej a nákup nemovitosti, je zkrátka nutné porovnávat a hledat kompromisy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>