Pronájem družstevního bytu má jiná pravidla

Mnoho lidí zdědí družstevní byt, který nepotřebují, ale nechtějí jej prodat. Ideálním řešením se může zdát pronájem. Jenže s pronájmem družstevního bytu je to trochu složitější než s bytem v soukromém vlastnictví. Je dobré vědět o některých nástrahách, které jsou s tímto problémem spojené.

Pronajímatelem je družstvo

Byt

Byt

Přesto, že máte klíče od bytu v přízemí, jste stále vlastníkem jen družstevního podílu.

Ten zpravidla není blíže specifikován. Pokud tedy chcete svůj podíl pronajmout, musíte mít podpis pronajímatele.

V tomto případě družstva. A to může být problém. Může se totiž stát, že vám družstvo z nějakého důvodu pronájem bytu nedovolí. Kromě tohoto problému se občas objevují i jiné komplikace.

Například si družstvo může diktovat podmínky pro podnájem. Družstevní byty k pronájmu jsou tak často zatíženy mnohými zákazy. Častý bývá zákaz domácích mazlíčků, cigaret nebo podnájem cizincům.

Podnájemník nemá stejná práva jako nájemník

Realitní kanceláře mají ve své nabídce mnoho družstevních bytů. Ale lidé se takového pronájmu bojí. Další totiž nepříjemnou věcí, spojenou s družstevním bytem je, že vám družstvo může vypovědět podnájem ze dne na den.

Dokonce nemusí ani uvádět důvod, proč tak učinilo. Mnoho lidí se takovému jednání snaží vyhnout. Proto se vyhýbají i pronájmu družstevních bytů.

Zase na druhou stranu je pronájem těchto bytů levnější. To může být zajímavé pro někoho, kdo si hledá svůj první byt a nechce se mu platit tolik peněz.

Ceny za pronájem družstevního domu jsou nižší

Mnoho lidí odmítá bydlet v bytech, ale koupě domu je mimo jejich možnosti. Proto se v posledních letech stal pronájem domů Praha tak oblíbený. Ceny pronájmu se samozřejmě od sebe liší, ale obecně platí, že družstevní byty i domy jsou levnější.

Toto pravidlo je i v případě pronájmu. Bohužel i tady si družstvo může diktovat různé podmínky. Někdy se dokonce objevuje i zákaz pěstování rostlin a drobných terénních uprav. Je dobré se na tyto podmínky informovat předem. Předejte tak nepříjemným konfliktům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>