Jak má vypadat rezervační smlouva na nemovitost?

Stále více lidí si pořizuje vlastní bydlení. O nemovitosti je velký zájem, a když propásnete svou šanci, můžete o dům či byt lehce přijít. Ale ani unáhlenost se nevyplácí. Kupovat si nemovitost není vůbec jednoduché. Pokud nejste právně vzdělaní, můžete o svoje peníze velice snadno přijít. Je potřeba si dobře číst všechny smlouvy.

Co je to vlastně rezervační smlouva?

Realitní makléř

Realitní makléř

Mnoho lidí si dům či byt každý den nekupují. Proto se klidně může stát, že vůbec netuší o existenci nějaké rezervační smlouvy.

Přitom právě rezervační smlouva je první písemnost, kterou podepisujete. Jejím předmětem je rezervace dané nemovitosti pro určitého kupce. Jejím podpisem kupec dává prodejci najevo, že má vážný zájem o koupi jeho nemovitosti.

Pokud vám realitní makléři ukázali byt či dům, o jehož koupi jste stoprocentně rozhodnutí, předloží vám v realitní kanceláři rezervační smlouvu k podpisu a vámi vybranou nemovitost vám zarezervují.

Ale kdo by si myslel, že se jedná jen o jakýsi cár papíru, je na velkém omylu. Rezervační smlouva vám může velice zkomplikovat život.

Unáhlenost se nevyplácí

Byty na prodej jsou v posledních letech velice oblíbenými zejména u mladých lidí. Ti se totiž rozhodli žít po svém a chtějí mít své zázemí. Ale příliš rychlé podepsání rezervační smlouvy je může stát nemalé peníze.

Proto si před popisem rezervační smlouvy zjistěte veškeré informace, které se týkají nemovitosti. Zajímejte se zejména o její technický stav. Důležité je si zjistit také, zda dům má i jiné majitele. Stává se, že prodávající prodává jen část nemovitosti, protože ji celou nevlastní.

Co obsahuje rezervační smlouva?

Jako každá smlouva, musí i tato splňovat určité podmínky. Dokonce i tehdy, kdy se jedná o developerské projekty. Kromě běžných informací, jako je datum nebo záměr smlouvy.

Může rezervační smlouva obsahovat i zmínku o pokutě, pokud se rozhodnete od koupě odstoupit. Nejčastěji lidé od nákupu nemovitosti odstupují z důvodu toho, že jim nebyla schválena hypotéka.

Proto je dobré se před podepsáním rezervační smlouvy ujistit, že vám vaše banka hypotéku skutečně schválí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>